zdrava hrana u proteinskoj dijeti

Proteinska dijeta – u samo mjesec dana izgubite do 4 kilograma

Proteini ili bjelančevine su hranjive tvari koje pridonose rastu mišićne mase i njezinu održavanju. Osim toga, doprinose jačanju imuniteta te su nužni za obavljanje raznih dnevnih aktivnosti.

Proteini se sastoje od niza aminokiselina, od kojih su 9 esencijalne aminokiseline. U prijevodu to znači da ih naše tijelo ne može samo sintetizirati (poput vitamina), već ih je potrebno unositi kroz prehranu. 

Pojedinci koji žele izgubiti na kilaži često se odlučuju na proteinsku dijetu koja nalaže konzumiranje veće količine proteina i tek neznatnu količinu ugljikohidrata. Radi se, dakle, o zdravoj prehrani jer na jelovniku nećete pronaći mesne prerađevine, brzu hranu, kruh, tjesteninu, slatkiše i ostale nezdrave namirnice. 

Važnost proteina u organizmu

Proteini su zajedno s mastima i ugljikohidratima važan makronutrijent u organizmu te obavlja 4 važne funkcije:

  1. Regeneracija mišića: s obzirom na to da su mišići, kosti, kosa i koža „sastavljeni“ od proteina, njihov nedostatak u organizmu onemogućio bi regeneraciju tkiva.
  2. Stvaranje hormona: organizmu su potrebni proteini radi stvaranja molekula (hormona) odgovornih za komunikaciju i usklađivanje procesa u organizmu.
  3. Stvaranje enzima: većina enzima u organizmu su upravo proteini zaslužni za pokretanje na tisuće kemijskih reakcija u organizmu. 
  4. Prijenos hranjivih tvari: proteini grade hemoglobin odgovoran za prijenos kisika i ostalih hranjivih tvari u organizmu.

Različite vrste proteina

Postoji više vrsta proteina ovisno o vrsti namirnice:

Proteini iz mlijeka

Navedeni proteini sadrže brojne proteinske komponente koje iznimno povoljno djeluju na cjelokupni organizam. Osnovne skupine mliječnih proteina su kazein i protein sirutke (whey).

Kazein

Kazein se duže vrijeme zadržava u želudcu odnosno probavnom traktu, gdje se odgađa proces probave. Sukladno tome kazein vas može duže vrijeme držati sitim. 

Protein sirutke

Radi se o brzo probavljivom proteinu koji pridonosi učinkovitom oporavku mišića. Preporučuje se redovno konzumiranje sirutke osobito nakon treninga. 

Proteini iz bjelanjka

Sadrže veću količinu aminokiselina koje imaju važnu ulogu u metabolizmu bjelančevina. 

Kako funckionira proteinska prehrana?

U trenutcima kada iz prehrane izbacite ugljikohidrate, brzo ćete gubiti na kilaži jer ujedno gubite vodu. Bez dodatnih ugljikohidrata tijelo samo os sebe počinje sagorijevati višak masnoće, što nakon određenog vremena dovodi do ketoze – stanja tijekom kojeg je razina ugljikohidrata dovoljno dugo vremena ispod određene razine. Ketoza kod pojedinih ljudi može uzrokovati razdražljivost, glavobolju, mučninu pa čak i probleme sa spavanjem

Dakle, ako izbacite ugljikohidrate i nezdrave masti te umjesto toga posegnete za hranom bogatom proteinima, smanjujete aktivnosti hormona gladi te ujedno povećavate djelovanje hormona sitosti. Sve zajedno utječe na smanjeni apetit, a samim time i na gubitak kilograma.

Koliki je preporučeni unos proteina u proteinskoj prehrani na dnevnoj bazi?


Prilično je diskutabilna optimalna količina proteina te ovisi od osobe do osobe. Prehrana bogata proteinima trebala bi sadržavati otprilike oko 0,6-0,8 grama proteina po kilogramu što bi u postotku značilo da iz proteina trebate osigurati 20-30% kalorija. Tako bi osoba koja teži 68 kilograma dnevno trebala do 60 grama proteina. 

Ženama je u principu dovoljno oko 50 grama, a muškarcima 60 grama proteina na dan. Dakle, unosite namirnice koje obiluju bjelančevina od kojih posebno izdvajamo žitarice, jaja, meso, mahunarke, morske plodove i sl.

Bitno je naglasiti da proteine ravnomjerno unosite u organizam tijekom cijelog dana, a ne da cjelokupni preporučeni unos „ispucate“ u samo jednom obroku. 

Slične dijete:
Mesna dijeta
Dukan dijeta
Sirtfood dijeta

Koje su namirnice poželjne u proteinskoj dijeti?

Kako bi vaš organizam „izvukao“ maksimum iz visokoproteinske dijete, bitno je znati koju hranu smijete jesti. U nastavku teksta donosimo kraći popis poželjnih namirnica koje možete konzumirati.

  • jaja,
  • meso: piletina, puretina, govedina,
  • mahunarke: grah, grašak, slanutak,
  • orašasti plodovi,
  • riba
  • morski plodovi
  • leća,
  • kvinoja, 
  • zob,
  • mliječni proizvodi: kravlje mlijeko, sir, jogurt,
  • povrće: brokula, prokulica, šparoge, špinat i ostalo zeleno lisnato povrće.

Vodite računa o tome podnosi li vaš organizam laktozu; ako ne podnosi, u tom slučaju izbjegavajte mliječne proizvode i dijete bazirane na mliječnim proizvodima kao što je jogurt dijeta

Koje namirnice izbjegavati?

Ako se odlučite na visokoproteinsku dijetu, ravnajte se smjernicama dijete bez ugljikohidrata tj. izbjegavajte namirnice koje sadrže visoki udio ugljikohidrata kao što su kruh, bijela riža, tjestenina, pecivo, slatkiši i ostali „dijetalni“ proizvodi za koje je dokazano da sadrže velike količine umjetnih zaslađivača. 

Koje su prednosti proteinske dijete?

Osim što pridonose gubitku kilograma, proteinska dijeta donosi i ostale prednosti na cjelokupni organizam od kojih izdvajamo sljedeće:

  • Regeneracija tkiva mišića, kostiju i kože,
  • Povećavanje mišićne mase,
  • Smanjuje trošenje mišića tijekom starenja,
  • Promiče zdravlje kostiju i jača ih,
  • Poboljšava zacjeljivanje rana.

Koji su nedostatci?

Poput mnogih drugih prehrana i ova, osim prednosti, ima svojih nedostataka koji se tiču: 

  • Nedostatka pojedinih hranjivih tvari: s obzirom na to da prehrana bogata proteinima ne sadrži dovoljno vlakana, može doći do zatvora i sličnih zdravstvenih problema. Osim za zdravlje debelog crijeva, vlakna smanjuju rizik od upale i razvoja raka.
  • Konzumiranja mesnih prerađevina: proteinska dijeta zagovara konzumiranje namirnica s visokim udjelom masti kao što su goveđe meso, suhomesnate namirnice, prerađeno meso, punomasni mliječni proizvodi i sl. Kada gledamo cjelokupnu zdravstvenu sliku, ovakva bi prehrana poticala razvoj srčanih bolesti. 
  • Podložnosti kroničnim bolestima.

Prije nego što se odlučite na proteinsku dijetu u obzir uzmite navedene rizike odnosno nuspojave kako biste utvrdili je li ona pravi način ishrane za vas. Razgovarajte sa svojim liječnikom o tome koji će odvagnuti sve prednosti i nedostatke na temelju vaših potreba. 

Proteinska dijeta – jelovnik za 7 dana

Donosimo vam jelovnik koji po potrebi možete mijenjati i prilagođavati vlastitom ukusu. Za svaki dan smo predvidjeli od 80-100 grama proteina. 

DoručakRučakVečera
Ponedjeljak2 jaja, šnita kruha od cjelovitih žitarica s maslacem od badema
salata od avokada, rajčica i svježeg sira
odrezak, batat, tikvice na žaru
Utorakvoćni smoothie uz dodatak proteina u prahu100 g lososa poškropljenog s maslinovim uljem, zeleno povrćepiletina na žaru, kvinoja i prokulice
Srijedagrčki jogurt sa zobenim pahuljicama i voćem
piletina s avokadom i paprikom
smeđa riža s povrćem i sezonskom salatom
Četvrtakfritaja s povrćem i svježim sirom
meso s čili umakom, povrće i smeđa riža
losos s brokulom i cvjetačom
Petaksvježi sir s orasima i jabukama
avokado sa slaninom i jajima
piletina s rezancima od smeđe riže uz dodatak vrhnja i gljiva
Subotagrčki jogurt s voćem i chia sjemenkama
škampi s lukom, paprikom i grahom
bijelo meso s povrćem i sezonskom salatom
Nedjeljaproteinske palačinke od bundeve
zapečeni špinat s povrćem
fritaja s rukolom
Primjer tjednog jelovnika

6 savjeta za one koji se odluče na proteinsku dijetu

1. Pomno birajte namirnice: odaberite nemasne izvore proteina s tek neznatnim udjelom ugljikohidrata. Izbjegavajte veće količine mesa i svakodnevno konzumirajte povrće.
2. Odlučite se za „mršavu“ govedinu: nema ništa finije od sočnog komada mesa. Odaberite nemasni odrezak i tako u organizam unesite sve potrebne proteine uz minimalni udio masnoće. Ne zaboravite na bijelo pileće meso.
3. Svinjetina je dobar izbor: ako kupujete svinjetinu, odlučite se za odrezak, dio lopatice ili rebarca.
4. Ne zaboravite na ribu: riba obiluje proteinima i zdravim mastima. Dobar odabir su losos i tuna.
5. Jaja – odličan izvor nemasnih proteina: bez obzira na kolesterol iz žumanjka jaja su odličan izvor nemasnih proteina. U svakom slučaju razina lošeg kolesterola će vam porasti ako jedete grickalice ili prženu hranu.
6. Ostavite mjesta za povrće: većina ishrane bazirane na visokom udjelu proteina i dalje zagovara povrće. Kada govorimo o voću, tu već postoje dodatne restrikcije. Ipak, neki izvori biljnih proteina su:
  • Kvinoja: Obiluje proteinima; točnije, na 100 g ima 14 g proteina. Izvrstan je izvor svih 20 aminokiselina. Ne sadrži gluten, stoga je idealna za osobe koje boluju od celijakije.
  • Sjemenke buče: šalica sjemenki sadrži čak 12 g proteina te potpuni aminokiselinski profil. Obiluju željezom, magnezijem i cinkom. 
  • Heljda: heljda je također pseudožitarica koja ne sadrži gluten. Bogata je antioksidansima koji povoljno utječu na srce. Osim toga sadrži I obilje minerala poput bakra, magnezija, mangana, fosfora i željeza.
  • Crni grah: šalica kuhanog crnog graha sadrži 15 g proteina i vlakana. Ova je namirnica bogata manganom, bakrom, magnezijem i vitaminom B1. 

Proteinska dijeta – iskustva

Budući da ne trebate u potpunosti izbaciti ugljikohidrate iz vaše prehrane, ruke su vam gotovo širom otvorene kada govorimo o odabiru namirnica.

Marija se slaže s nama te navodi: „Nema nekih strogih pravila. Iz prehrane sam izbacila masno meso, djelomično i mesne prerađevine, sokove i slatkiše te povećala unos biljnih i životinjskih proteina. U mjesec dana sam smanjila obujam bokova i izgubila 4 kilograma. Jako sam zadovoljna“. Inače već imam iskustva sa krumpir dijetom i imala sam slabije rezultate.

Tanja iz Osijeka koja nije bila zadovoljna sa jelovnikom Stockholmske dijete, podijelila je s nama svoje iskustvo vezano za proteinsku dijetu: „Osim gubitka kilograma primijetila sam da mi je koža i kosa postala zdravija, a nokti čvršći. Nije bilo teško priviknuti se na nova „pravila“ prehrane.“

Česta pitanja

Zaključak

Zdrava proteinska prehrana podrazumijeva uravnotežen unos proteina i zdravih masti uz nešto smanjeni unos ugljikohidrata. Ukupna količina proteina na dnevnoj bazi iznosi od 50-60 grama, ovisno o težini pojedinca. Osim toga, porcije ovise i o razini aktivnosti koje svakodnevno obavljate. 

Scroll to Top
Scroll to Top