Uvod
Često možemo čuti izjavu: “Loše se hranimo, naši preci su se hranili zdravije i znali su što jedu.” Možda su upravo ove riječi razlog zbog kojih je nastala liposukcijska prehrana.
Nije sporno da u današnjem užurbanom svijetu ne pazimo što jedemo te da loša ishrana rezultat sve većeg broja zdravstvenih problema opće populacije.
Ponekad, za bolju životnu i zdravstvenu sliku nije potrebno promijeniti sve prehrambene navike, već iz nje izbaciti one loše.
Što je liposukcijska prehrana i kako funkcionira?
Liposukcijska prehrana temelji se na konzumaciji prirodnih masti i potpunoj ili djelomičnoj eliminaciji ugljikohidrata. Prema nekim teorijama, ovaj oblik prehrane temelji se na unosu nutritivno bogatih namirnica koje su nekada krasile jelovnike naših predaka.
Drugim riječima, liposukcijska dijeta bazirana je isključivo na svježim namirnicama, mesu, ribi te voću i povrću dok se iz prehrane eliminira sva prerađena hrana, polugotovi i rafinirani proizvodi. Izbacivanjem nezdravih masti iz organizma može doći do prirodnog čišćenja.
Na taj način, organizam s vremenom gubi nepotrebne masne naslage, dok istovremeno iz hrane uzima potrebnu energiju, vitamine i minerale.
Ovaj oblik prehrane ne zahtijeva velika odricanja, već promjenu perspektive. Broj obroka svaka osoba može prilagoditi sebi kao i vrijeme kada će ih konzumirati, a jedino o čemu treba voditi računa je vrsta namirnica koja se konzumira.
Što je dozvoljeno jesti, a što bi se trebalo izbjegavati?
Kako bi rezultati ove prehrane bili što bolji i učinkovitiji, osobe koje se na nju odluče ipak bi se trebale pridržavati nekih pravila. Iako nije puno toga zabranjeno postoje neke glavne smjernice.
Tako je za vrijeme liposukcijske prehrane dozvoljena konzumacija:
- voće – svi oblici svježeg, sušenog, zamrznutog voća bez dodanih sladila. Dozvoljena je i konzumacija nezaslađenih kompota, orašasto voće. Ovaj oblik prehrane ne brani niti jedno voće, a najbolji odabir bili bi bobičasto voće, jabuke, kivi, agrumi, mango, kruške, banane, trešnje
- povrće – različite vrste zelenih salata, brokula, blitva, špinat, cvjetača, kelj i slično
- mliječni proizvodi – nemasno mlijeko i jogurti, nezaslađena sirutka, sir od obranog mlijeka, mladi sir
- meso i riba – svježe crveno nemasno meso, nemasna riba s naglaskom na bijelu ribu poput orade, brancina, kovača, zubatca, lista, oslića, crvenog bodečnjaka, meso peradi pogotovo pačje meso
- žitarice – ječam, divlja i smeđa riža, zob, heljda, kvinoja
- piće – voda, mineralna voda, svježi nezaslađeni i nezaslađeni sokovi od voća ili povrća, nezaslađeni čajevi s naglaskom na biljne poput zelenog, bijelog, crnog, čaja od mente, koprive, više vrsta trava, rooibos čaja
- masti – kokosovo ulje, bučino ulje, maslinovo ulje, konopljino ulje
U drugu ruku, iz prehrane je uz prženu, fast food hranu i nezdrave masti, potrebno izbaciti:
- voće – slatke džemove i marmelade te ušećereno voće
- mliječni proizvodi – masni jogurt, punomasno mlijeko, punomasno vrhnje, šlag, mliječne kreme
- meso i riba – sušeno i dimljeno meso poput slanine, kobasica ili pršuta, paštete, rebarca, masna riba poput soma,sardine, haringe, inćun, skuša, mesni naresci poput salama i parizera
- žitarice – bijelo brašno, klice i pekarski proizvodi
- piće – alkohol, obična i bezkofeinska kava, gazirani i zaslađeni sokovi, voćni sirupi, voćni sokovi sa šećerom
Prednosti i nedostaci dijete
S obzirom da je ovaj oblik prehrane svoje uporište pronašao u načinu prehrane naših predaka, odnosno unosu zdravih nutrijenata, prednosti su itekako vidljive. Kako navode stručnjaci, najveći problem današnje prehrane krije se u prevelikoj konzumaciji šećera.
I dok je šećer, kao takav, potreban našem organizmu prevelike količine istoga mogu dovesti do nakupljanja masnih stanica, zatajenja srca, poremećaja rada žlijezda, hormonalnih poremećaja te ostalih zdravstvenih tegoba.
Liposukcijskom prehranom (izbacivanjem nezdravih šećera i masti) normalizira se hormonalni disbalans. S vremenom, tijelo počinje koristiti zalihe masti za energiju, a ne šećer čime dolazi do gubitka kilograma, ali i općeg poboljšanja. Nakon svega tjedan dana na ovoj prehrani, osoba može osjetiti povećanu količinu energije, bolju izdržljivost, smanjiti osjećaj umora ili pospanosti, bolji rad metabolizma, ali i poboljšanu krvnu sliku.
S druge strane, prilagodba na ovakav način prehrane ima i svoje posljedice. Neke osobe mogu osjetiti glavobolju, probavne smetnje, nesanicu, nadutost, loš zadah, pad tlaka ili drhtanje ruku.
Tko bi ju trebao koristiti, a tko izbjegavati?
Liposukcijska prehrana prilagođena je za većinu ljudi, pogotovo za one koji žele izgubiti višak nakupljenih kilograma. No, i dalje postoji određeni postotak onih koji bi prije prelaska na ovakav režim prehrane trebali potražiti savjet liječnika.
Tako se, liposukcijska prehrana ne preporuča osobama koje pate od srčanih bolesti, bolesti jetre ili bubrega, trudnicama i dojiljama, djeci, ljudima oslabljenog imuniteta, osobama koje pate od dijabetesa te osobama koje pate od poremećaja u radu žlijezda (poput štitnjače) i lučenja hormona.
Važno
Liposukcijska prehrana – Brzi recepti
10 prijedloga za ukusan obrok
Zimska juha od graha i ječma
Sastojci:
- 250 g graha
- 100 g ječma
- 1 glavica luka
- 100 g mrkve
- 100 g korijena celera
- maslinovo ulje
- ružmarin
- peršin
- sol, papar
Priprema:
Na maslinovom ulju popržiti luk, mrkvu i celer te dodati ružmarin i grah, koji ste prethodno namočili. Dodajte vodu i pustiti da se grah skuha. Kada je grah kuhan, odvojiti malu količinu, a ostatak izmiksajte. Vratite nazad kuhani grah, dodajte kuhani ječam i pustiti da sve zajedno prokuha. Pri posluživanju juhu pospite peršinom i pokapajte maslinovim uljem.
Humus od kikirikija
Sastojci:
- 380 g slanutka iz konzerve
- sok od pola limuna
- 1 žlica tahini paste
- 1 žličica dimljene paprike
- 2 žlice suho prženog kikirikija
- 1 žličica repičinog ulja
- 4 štapića celera
- 2 mrkve
- 2 jabuke
Priprema:
Ocijedite i isperite slanutak, a tekućinu iz konzerve zadržite. Stavite 3/4 slanutka u blender. Dodajte 3 žlice tekućine, limunov sok, tahini pastu, dimljenu papriku, kikiriki i ulje. Miksajte sok smjesa ne postane glatka i ujednačena. Zatim dodajte preostali slanutak i pomiješajte. Poslužite uz svježe narezane prutiće celera, mrkve i kriške jabuke
Rižoto s piletinom i brokulom
Sastojci:
- 400 g pilećih prsa narezanih na sitne komade
- pola glavice crvenog luka
- 2 mljevena češnja češnjaka
- 1 dl maslinovog ulja
- prstohvat soli
- prstohvat papra
- 1 šalica riže
- 100 g brokule
- 300 ml pilećeg temeljca
- 150 g naribanog sira
Priprema
U velikoj tavi popržite crveni luk na maslinovom ulju, a piletinu začinite paprom i solju. Kad luk omekša dodajte nasjeckanu piletinu. Kad piletina porumeni dodajte češnjak i kuhajte još 1-2 minute. Piletinu pomaknite u jednu stranu tave i na sredinu dodajte još malo maslinovog ulja. Na zagrijano ulje dodajte sirovu rižu i kratko pržite.
Zatim dodajte pileći temeljac, izmiješajte sastojke u tavi i ostavite da kuha 10-ak minuta. Dodajte nasjeckanu brokulu i kuhajte još 8-10 minuta uz povremeno miješanje. Kad brokula i riža omekšaju maknite tavu s vatre. Polovicu sira dodajte u vruću tavu da se otopi, a ostatak pospite 1-2 minute prije posluživanja.
Pečena jaja na talijanski način
Sastojci:
- 1 manja tikvica
- 1 manja glavica crvenog luka
- 60 g nasjeckane crvene ili zelene paprike
- 2 češnja češnjaka
- 100 g gljiva (po želji)
- 2 žličice maslinovog ulja
- 6 bjelanjaka
- 1 jaje
- 150 ml nemasnog mlijeka
- 1 žlica svježeg bosiljka
- 100 g mozzarelle
- sjeckane rajčice (po izboru)
Priprema
U tavu stavite ulje i pržite tikvice, luk, gljive, paprike i češnjak dok ne omekšaju. Izvadite iz tave i sve stavite na stranu. U zdjeli pomiješajte snijeg od bjelanjaka, jaje, mlijeko i bosiljak. Umiješajte u smjesu tikvica. Smjesu uspite u manje posude za pečenje.
Pecite na 180 stupnjeva 15 do 20 minuta. Svaku porciju pospite s mozzarella sirom. Neka odstoji pet minuta prije posluživanja. Po želji, dodajte i sjeckanu rajčicu.
Proso s povrćem
Sastojci:
- 250 g prosa
- 5 komada sušene rajčice
- 3 žlice maslinovog ulja
- na vrh noža curryja
- 1 veći luk narezan na polumjesece
- pola manje glavice svježega mladog kupusa, narezanog na trakice
- 100 g graška
- peršin
- 2 žlice umaka od soje
- sol, papar
Priprema:
Proso skuhajte u dvostrukoj količini posoljene vode (ako ispari, dodati još). Kuhajte oko 25 minuta. Sušene rajčice potopiti u vruću vodu na par minuta, a potom ig narežite na komadiće. Na ulju popržite luk, zatim dodajte kupus, grašak i na kraju rajčicu.
Posolite i dodajte curry te umak od soje. Kada povrće omekša, umiješajte kuhani proso, dodajte još malo vode i pustiti da se okusi prožmu. Na kraju dodajte peršin.
Piletina u umaku od vrhnja i špinata
Sastojci:
- 500 g pilećih prsa
- 1 žlica maslinovog ulja
- 1 češanj češnjaka
- pola glavice luka
- 250 ml nemasnog vrhnja za kuhanje (može i biljno)
- 1 žličica crvene paprike
- 300 g špinata
- 100 g parmezana
Priprema:
Pileća prsa prepolovite na pola. Na malo maslinovog ulja popecite piletinu dok ne dobije zlatno žutu boju. Na istoj tavi dinstajte luk, dodajte nasjeckani češnjak i špinat. Sve skupa podlite s malo vode i zatim dodajte vrhnje za kuhanje.
Vratite piletinu u tavu i pustite da se sve krčka 15-ak minuta. Na kraju dodajte parmezan, crvenu papriku te začinite po želji.
Avokado smoothie
Sastojci:
- 1 avokado
- 2 banane
- 300 ml mlijeka
- 1 žličica sladila po želji
Priprema
Avokado i bananu ogulite. Stavite u blender, dodajte mlijeko i sladilo te sve dobro izblendajte.
Orada u vinu
Sastojci:
- 500g orade
- 500 g slatkog krumpira
- 1 vezica svježeg peršinovog lista
- 250 ml bijelog vina
- 1 limun
- malo maslinovog ulja
- 4 režnja češnjaka
- 1 grančica svježeg ružmarina
- malo soli, papra
Priprema:
Napravite marinadu od maslinova ulja, sitno sjeckanog peršinovog lista, soli, papra i naribane limunove korice. Oradu zarežite na nekoliko mjesta, stavite u posudu za pečenje i prelijte marinadom. Marinirajte 1-2 sata. Oradu povremeno okrenite kako bi se marinirala sa svih strana. Krumpir narežite na ploškice te začinite sa malo soli i papra.
Dodajte i oprane neoguljene režnjeve češnjaka i grančicu ružmarina. Dobro izmiješajte i prelijte sa maslinovim uljem. Začinjene krumpire posložite u posudu oko ribe i sve zalijte vinom. Pecite oradu u zagrijanoj pećnici na 200°C oko 40 min. Povremeno ju premažite maslinovim uljem.
Biftek uz zeleno povrće
Sastojci:
- 1 komad bifteka
- 1 žlica maslinovog ulja
- 20 g maslaca
- 100 g šparoga
- 100 g brokule
- 50 g zelenih mahuna
- Sol, papar
Priprema:
Odrezak posolite i popaprite te ga pecite na prethodno zagrijanoj tavi oko 3 minute sa svake strane. Kada je pečeno na njega stavite putar te ga pustite da „odmori”. Za to vrijeme skuhajte šparoge, brokulu i zelene mahune.
Kada je povrće skuhano stavite ga na tavu u koju ste prehodno dodali malo maslinovog ulja i putra kako bi povrće zadobilo bogatiji okus. Sve skupa poslužite na tanjuru i uživajte.
Biftek s džemom od ljubičastog luka
Sastojci:
- 500 g bifteka
- senf
- sol, papar
- 2 glavice ljubičastog luka
- 200 ml aceta balsamica
- 200 ml crnog vina
- 1 žličica šećera
Priprema:
Premažite meso senfom te ga ostavite da odstoji najmanje pola sata u hladnjaku. Ljubičasti luk izrežite na sitno te ga propirjajte na maslinovu ulju u tavi. Kada luk pusti vodu, dodajte balzamični ocat, crno vino i šećer te kuhajte na laganoj vatri dok se ne zgusne. Posolite meso pa ga pecite na zagrijanoj tavi 3 minute sa svake strane.
Česta pitanja:
Zaključak
Liposukcijska prehrana je promjena perspektive. Bez velikih restrikcija, ovaj oblik prehrane osobu će navesti na zdraviju i kvalitetniju prehranu.
Izbacivanjem nezdravih masti, šećera i loših nutrijenata, dolazi do čišćenja organizma, poboljšanja krvne slike, općeg poboljšanja organizma te smanjenja razvoja srčanih tegoba, tumora i dijabetesa.