keto recept za doručak

Ketonska tijela: Sve što trebate znati o njihovoj ulozi u ketogenoj dijeti

Keton tijela: Definicija

Ketonska tijela su tri vodotopljiva spoja koja nastaju kao nusprodukti korištenja masnih kiselina za proizvodnju energije u jetri i bubregu. Ketonska tijela su aceton, acetoctena kiselina i beta-hidroksimaslačna kiselina. Ketonska tijela se koriste kao izvor energije u srcu i mozgu, i vitalni su izvor energije za mozak tijekom gladovanja.

Ketoni nastaju oksidacijom sekundarnih alkohola. Na primjer, iz butan-2-ola oksidacijom nastaje butan-2-on odnosno keton. Ketoni u svom nazivu imaju završetak na -on, odnosno, imenu osnovnog ugljikovodika se doda nastavak -on.

Ketonska tijela nastaju u mitohondrijima jetre iz acetil-koenzima A procesom zvanim ketogeneza kao alternativni produkti razgradnje masnih kiselina i njihov su vodotopljivi metabolički ekvivalent. Ketonska tijela važan su izvor energije, posebice za srce i skeletne mišiće.

U ketogenoj dijeti, ketonska tijela se koriste kao alternativni izvor energije za tijelo umjesto glukoze. Ova dijeta se temelji na visokom unosu masti i niskom unosu ugljikohidrata kako bi se potaknula proizvodnja ketonskih tijela i potaknula tijelo da koristi masti umjesto glukoze kao izvor energije. Ketonska tijela također igraju važnu ulogu u liječenju epilepsije, Alzheimerove bolesti i drugih neuroloških poremećaja.

Kako keton tijela nastaju

Ketonska tijela su kemijski spojevi koji se proizvode u tijelu tijekom razgradnje masti. Kada tijelo nema dovoljno glukoze za proizvodnju energije, počinje razgrađivati ​​masnoće kako bi proizvelo energiju. Ketonska tijela su nusprodukt ovog procesa.

Ketogeneza je metabolički proces kojim nastaju ketonska tijela. Kada tijelo nema dovoljno glukoze, jetra počinje razgrađivati ​​masnoće kako bi proizvela energiju. U ovom procesu, masne kiseline se razgrađuju u acetil-CoA, koji se zatim pretvara u ketonska tijela.

Tri vrste ketonskih tijela su acetoacetat, beta-hidroksibutirat i aceton. Acetoacetat se proizvodi u jetri i koristi se kao izvor energije u drugim dijelovima tijela. Beta-hidroksibutirat se proizvodi u jetri i koristi se kao izvor energije u mozgu. Aceton se proizvodi kao nusprodukt razgradnje acetoacetata.

Ketonska tijela se obično proizvode tijekom posta ili ketogene dijete. Ketogena dijeta je visokomasna, niskougljikohidratna dijeta koja potiče proizvodnju ketonskih tijela. Kada tijelo nema dovoljno glukoze za proizvodnju energije, počinje razgrađivati ​​mast kako bi proizvelo ketonska tijela koja se koriste kao izvor energije umjesto glukoze.

Uloga ketonskih tijela u tijelu

Ketonska tijela su spojevi koji nastaju kao nusprodukti metabolizma masti u jetri i bubrezima. Ovi spojevi su aceton, acetoctena kiselina i beta-hidroksimaslačna kiselina. Ketonska tijela mogu biti izvor energije za srce i mozak, a posebno su važna tijekom razdoblja gladovanja.

Ketonska tijela omogućuju mozgu da nastavi funkcionirati kada nema dovoljno glukoze, što je uobičajeni izvor energije za mozak. Mozak može koristiti ketonska tijela kao alternativni izvor energije kada nema dovoljno glukoze u krvi. Ovo se događa tijekom dugotrajne gladovanja, dijete s niskim udjelom ugljikohidrata (kao što je ketogena dijeta) ili kod osoba s dijabetesom tipa 1 koji imaju nedostatak inzulina.

Ketonska tijela također imaju antikonvulzivno djelovanje, što znači da mogu pomoći u sprečavanju epileptičkih napadaja. Ketogena dijeta, koja je visoko u mastima i niskom u ugljikohidratima, često se koristi kao terapija za djecu s epilepsijom koja ne reagiraju na druge terapije.

Uz to, ketonska tijela mogu imati protuupalno djelovanje. Studije su pokazale da ketogena dijeta može pomoći u smanjenju upale u tijelu, što može biti korisno u liječenju različitih bolesti poput multiple skleroze, Parkinsonove bolesti i Alzheimerove bolesti.

Ukratko, ketonska tijela su važni spojevi koji imaju različite funkcije u tijelu, uključujući kao alternativni izvor energije za mozak, antikonvulzivno djelovanje i protuupalno djelovanje. Ketogena dijeta koja povećava razinu ketonskih tijela u tijelu može biti korisna u liječenju epilepsije i drugih bolesti.

Kako mjeriti ketonska tijela

Ketonska tijela mogu se mjeriti na nekoliko načina, a najčešće se koristi mjerenje ketona u krvi, urinu ili izdisajnom zraku.

Mjerenje ketona u krvi

Mjerenje ketona u krvi smatra se najpreciznijim načinom mjerenja ketonskih tijela. Za ovaj način mjerenja potreban je poseban uređaj za mjerenje razine ketona u krvi, koji se naziva ketonski mjerač. Ketonski mjerač koristi se za mjerenje razine beta-hidroksimaslačne kiseline (BHBA) u krvi. BHBA je najčešće mjereno ketonsko tijelo u krvi.

Mjerenje ketona u urinu

Mjerenje ketona u urinu je jednostavniji način mjerenja ketonskih tijela. Za ovaj način mjerenja potreban je test traka za mjerenje ketona u urinu. Test traka se umoči u urin, a nakon nekoliko sekundi očita se boja test trake. Boja test trake ukazuje na razinu ketona u urinu. Međutim, ovaj način mjerenja nije toliko precizan kao mjerenje ketona u krvi.

Mjerenje ketona u izdisajnom zraku

Mjerenje ketona u izdisajnom zraku noviji je način mjerenja ketonskih tijela. Za ovaj način mjerenja potreban je uređaj za mjerenje ketona u izdisajnom zraku, koji se naziva ketonski mjerač daha. Ketonski mjerač daha mjeri količinu acetona u izdahnutom zraku. Međutim, ovaj način mjerenja nije toliko precizan kao mjerenje ketona u krvi.

U svakom slučaju, prije mjerenja ketona, važno je pravilno se pripremiti i slijediti upute proizvođača uređaja za mjerenje ketona.

Uloga ketonskih tijela u ketogenoj dijeti

Ketogena dijeta je prehrana koja se temelji na povećanom unosu masti i minimalnom unosu ugljikohidrata. Kada tijelo ne dobiva dovoljno ugljikohidrata, počinje proizvoditi ketonska tijela kao alternativni izvor energije. Ketonska tijela, poput acetoacetata i beta-hidroksibutirata, mogu se koristiti kao izvor energije za mozak, srce i mišiće.

Ketonska tijela su uključena u proces ketogeneze, gdje se masti razgrađuju u jetri kako bi se proizvela ketonska tijela. Kada tijelo koristi ketonska tijela kao izvor energije, to se naziva stanje ketoze.

U ketogenoj dijeti, cilj je održavati stanje ketoze kako bi se tijelo prisililo da koristi masti kao primarni izvor energije. Kada tijelo koristi ketonska tijela kao izvor energije, to može dovesti do gubitka tjelesne težine i poboljšanja zdravlja.

Ketonska tijela također mogu imati neuroprotektivna svojstva i mogu se koristiti u liječenju epilepsije, Alzheimerove bolesti i drugih neuroloških poremećaja.

Related Posts:

Ketogena dijeta: Osnove

Ketogena dijeta je plan prehrane koji se temelji na smanjenju unosa ugljikohidrata i povećanju unosa masti. Ovakav način prehrane dovodi tijelo u stanje ketoze, u kojem se ketonska tijela stvaraju u jetri i koriste se kao primarni izvor energije umjesto glukoze.

Kod ketogene dijete, preporučuje se unos oko 70-75% masti, 20-25% proteina i samo 5-10% ugljikohidrata. Ovo je vrlo različito od tipične prehrane koja se temelji na visokom unosu ugljikohidrata.

Ketogena dijeta ima nekoliko prednosti. Osobe koje slijede ovaj plan prehrane mogu izgubiti višak kilograma, poboljšati razinu šećera u krvi, smanjiti upalne procese u tijelu i poboljšati kognitivne funkcije.

Međutim, ketogena dijeta nije za svakoga i može biti teška za održavanje. Osobe koje imaju problema s jetrom ili gušteračom, trudnice i dojilje ne bi trebale slijediti ovaj način prehrane bez savjetovanja s liječnikom.

Related Posts:

Potencijalne prednosti i rizici ketogenih dijeta

Ketogene dijete mogu imati potencijalne prednosti, ali i rizike. Ova dijeta može pomoći kod gubitka težine i poboljšanja zdravlja, ali također može biti povezana s nekim zdravstvenim rizicima.

Prednosti ketogenih dijeta

Ketogene dijete mogu pomoći u gubitku težine i smanjenju apetita. Kada tijelo koristi ketonska tijela umjesto glukoze kao izvor energije, može doći do smanjenja žudnje za hranom, što može dovesti do manjeg unosa kalorija.

Osim toga, ketogene dijete mogu pomoći u regulaciji šećera u krvi i poboljšanju razine kolesterola. Studije su pokazale da ova dijeta može pomoći u smanjenju triglicerida i povećanju razine HDL kolesterola, koji se smatra “dobrim” kolesterolom.

Rizici ketogenih dijeta

Ketogene dijete mogu biti povezane s nekim zdravstvenim rizicima. Kada tijelo koristi ketonska tijela umjesto glukoze kao izvor energije, može doći do ketoze, stanja u kojem se razine ketonskih tijela u krvi povećavaju na opasno visoke razine.

Osim toga, ketogene dijete mogu biti povezane s manjkom nutrijenata, posebno vlaknima, vitaminima i mineralima. Ova dijeta može također biti povezana s povećanim rizikom od dehidracije i stresa na bubrege.

Stoga je važno provesti detaljno istraživanje prije početka ketogene dijete i konzultirati se s liječnikom ili nutricionistom kako bi se utvrdilo je li ova dijeta prikladna za pojedinca.

Scroll to Top
Scroll to Top