Gastritis je upala želučane sluznice i česta je bolest kod starijih osoba i osoba srednje životne dobi. Nerijetko uzrokuje nadutost, mučninu, probavne smetnje i osjećaj žarenja u želudcu. Nakon konzumiranja masne i začinjene hrane simptomi se obično pogoršavaju. Ako ste i vi jedni od onih koji pate od ovog stanja, obavezno biste trebali promijeniti prehranu.
Postoji tzv. gastritis prehrana kojom se ublažavaju simptomi te ujedno sprječava pogoršanje trenutne situacije. Trebate, dakle, izbjegavati začinjenu i kiselu hranu te se više bazirati na povrće i slabo začinjeno meso. No, više o svemu pročitajte u nastavku koji slijedi.
- Koje su preporuke vezane za prehranu za gastritis?
- Koliko dugo se treba pridržavati gastritis prehrane?
- Koje namirnice jesti?
- Koje namirnice izbjegavati?
- Smijem li jesti jaja?
- Savjeti za pripremu jela
- Kućne „metode“ za ublažavanje gastritisa
- Može li se gastritis spriječiti?
- Gastritis prehrana – recepti
- Česta pitanja
- Zaključak
Koje su preporuke vezane za prehranu za gastritis?
S obzirom na to da su gastritis i prehrana usko povezani, ono što jedete odrazit će se na vašem organizmu. Glavna svrha ovakvog načina prehrane je kontrolirati gram-negativnu bakteriju Helikobakter pylori koja uzrokuje upalu u želudcu. Kako biste smanjili nadutost, bol i osjećaj peckanja, osim začinjene hrane iz prehrane izbacite i kiselo voće, kavu, alkohol i rafinirane šećere.
Prilično je diskutabilan odabir namirnica, jer ne reagiraju svi jednako na svak prehrambeni proizvod. Ono što odgovara vama, ne znači da će odgovarati i drugima. Dakle, držite se postojećeg plana prehrane za gastritis. Sve dokle god vam određene namirnice ne stvaraju nikakve želučane probleme, slobodno uživajte u njoj.
Možda ćete otkriti da vam neki prehrambeni proizvodi s popisa dopuštene hrane neće odgovarati. Isto tako, ne znači nužno da morate izbjegavati svu onu hranu koja se ne preporučuje konzumirati u slučaju gastritisa. Ako nemate problema, slobodno je jedite u manjim količinama.
Važno je znati
Koliko dugo se treba pridržavati gastritis prehrane?
Iako se gastritis javlja povremeno, ne znači da i kratko traje. Koliko dugo ćete se trebati pridržavati prehrane za gastritis ovisi o nekoliko čimbenika:
- uzroci gastritisa,
- trajanje simptoma,
- vrsti i jačini simptoma,
- ostale terapije,
- odgovor organizma na terapije.
Osobi koja pati od akutnog gastritisa bit će dovoljno nekoliko tjedana ili mjesec dana da se hrani prema pomno složenom jelovniku. U nekim će slučajevima biti dovoljno čak i ako iz prehrane eliminira jedan jedini prehrambeni proizvod; najčešće je riječ o alkoholu. Osim toga, nije neobično da i lijekovi protiv bolova također nadražuju sluznicu želuca te nerijetko uzrokuju gastritis.
Ako je gastritis uzrokovan određenim zdravstvenim stanjem, onda ćete se duže vremena morati pridržavati definiranog plana prehrane. Pojedinci skloni iritacijama želučane sluznice najprije izbace kofein i začinjena jela iz prehrane te na taj način spriječe ponovno razvoj simptoma gastritisa na duže vrijeme.
Koje namirnice jesti?
Široki je spektar namirnica koje smijete jesti ako imate problema sa želudcem. Ipak, navodimo one najpoželjnije:
- hrana bogata vlaknima kao što su žitarice od cjelovitog zrna i mahunarke,
- zdrave masne kiseline (orašasti plodovi, sjemenke lana, chia sjemenke),
- morski plodovi,
- meso: piletina i puretina,
- povrće s niskim udjelom kiselina (krumpir, krastava, šparoga, mrkva, brokula, bundeva),
- voće s niskim udjelom šećera (jagode, jabuke, borovnice),
- jogurt s niskim udjelom masnoća,
- hrana bogata probioticima,
- tjestenina i kruh s cjelovitim zrnom.
Koje namirnice izbjegavati?
Ako se pridržavate gastritis prehrane, izbjegavajte one namirnice koje povećavaju razinu kiseline u želudcu uzrokujući još veće probleme. Uglavnom je riječ o sljedećim namirnicama:
- citrusi (kiselo voće),
- mliječni proizvodi,
- masna i prerađena hrana,
- kremasti umaci, majoneza,
- crveno meso,
- rafinirane žitarice,
- rajčica, umak od rajčice,
- pržena hrana bogata trans-masnim kiselinama,
- gazirani i energetski napitci,
- kava i čaj,
- alkohol.
Smijem li jesti jaja?
Jaja s odličan izvor proteina i smijete ih konzumirati u bilo koje doba dana. Samo ih nemojte pripremati na masti, u kombinaciji s mlijekom ili „nedopuštenim“ začinima.
Orašasti plodovi su također bogati proteinima, ali ne zaboravimo da sadrže masnoće, što za neke može biti itekako problematično. Mahunarke su također preporučljive kod gastritis prehrane, ali za početak krenite s manjim porcijama.
Savjeti za pripremu jela
Kao što ste mogli pročitati, prehrana za gastritis bazira se na namirnicama s niskim udjelom masnoća. Ograničena je i upotreba začina, a izbjegavajte sljedeće:
- papar,
- paprika,
- ljuta paprika,
- muškatni oraščić,
- senf,
- sušena rajčica,
- češnjak,
- šećer.
Dakle, izbjegavajte sve navedene začine koji mogu biti okidač gastritisa. Trebamo napomenuti da neće svi jednako reagirati na sve namirnice; možda i vama neće smetati, recimo, mala količina češnjaka. Osim toga, prije nego što u jelo ubacite kojekakve umake i preljeve, provjerite navedene sastojke na etiketi proizvoda kako biste bili sigurni da ne sadrže sastojke koji itekako mogu nadražiti sluznicu želudca.
Od dopuštenih začina slobodni ste koristiti origano, kadulju i bosiljak, naravno u umjerenim količinama. Pojedini izvori navode da kurkuma i đumbir mogu čak ublažiti želučane probleme, no o tome se posavjetujte s liječnikom.
Kada govorimo o načinima pripreme jela, preporučuju se sljedeći:
- pečenje u pećnici,
- kuhanje,
- kuhanje na pari.
Kućne „metode“ za ublažavanje gastritisa
Osim odgovarajućom prehranom gastritis možete ublažiti i na druge načine koji se prvenstveno odnose na:
- prestanak pušenja,
- ograničavanje unosa alkohola,
- ublažavanje stresa (masažom, šetnjom, jogom)
- primjenom eteričnih ulja u difuzorima zraka i sl.
Može li se gastritis spriječiti?
Nije uvijek u potpunosti moguće izbjeći gastritis, no postoje određene preventivne metode od kojih se neke preklapaju s metodama ublažavanja stanja, a odnose se na:
- prestanak upotrebe duhanskih proizvoda,
- upravljanje stresom,
- redovno pranje ruku sapunom i toplom vodom osobito prije jela,
- pranje i čišćenje mesa prije kuhanja,
- konzumiranje čiste vode.
Gastritis prehrana – recepti
U nastavku teksta donosimo vam nekoliko brzih i jednostavnih recepata koji „podliježu“ pravilima gastritis prehrane.
Pileća juha od bisernog ječma
Sastojci
- 80 g kuhanog bisernog ječma,
- 85 g pilećih prsa,
- 50 g mrkve,
- 40 g brokule,
- malo soli.
Priprema
U loncu skuhajte piletinu te ubacite ostale sastojke. Smanjite jačinu vatre, poklopite posudu i kuhajte 10-ak minuta.
Riža s lećom i povrćem
Sastojci
- 75 g kuhane riže,
- 25 g leće,
- 13 g zelenog graha,
- 15 g kikirikija,
- 50 g mrkve,
- 50 g karfiola.
Priprema
Na malo maslinovog ulja prepržite grah, mrkvu, cvjetaču i ubacite kikiriki. U drugoj posudi kuhajte rižu i dodajte prethodno namočenu leću. Kad su riža i leća skuhane, pomiješajte s ostalim povrćem, malo posolite i kuhajte 5-7 minuta.
Smoothie s jogurtom i bananom
Sastojci
- obični jogurt,
- 1 banana
- 15 g meda
- malo badema (po želji)
Priprema
Sve sastojke ubacite u blender i dobro promiješajte. Slobodno stavite leda ako želite osvježavajući hladni napitak.
Riblja juha s jajima
Sastojci
- 250 ml ribljeg temeljca,
- 1 mrkva,
- 1 jaje.
Priprema
Stavite temeljac na vatru da zavrije, a za to vrijeme nasjeckajte mrkvu. Dodajte u temeljac i kuhajte dok ne omekša. Istucite jaje i ubacite u temeljac. Sve dobro promiješajte i kuhajte 5-7 minuta.
Pečena piletina s povrćem
Sastojci
- 100 g pilećih prsa,
- 100 g povrća po izboru,
- 200 g krumpira.
Priprema
Meso operite, malo posolite i posložite u posudu za pečenje. Ogulite krumpir i narežite na ploške. Sve zajedno ubacite u pećnicu i pecite dok ne požari. Za to vrijeme skuhajte povrće i ubacite ga tek pred kraj pečenja.
Savjet:
Česta pitanja
Zaključak
Gastritis se odnosi na upalu želučane sluznice te se uglavnom liječi lijekovima i pravilnom prehranom. Izmjena u prehrani itekako može biti prilično izazovna za neke, dok će se drugi veoma lako na nju prilagoditi. Bitno je da redovno unaprijed planirate obroke kako biste ostali na pravom putu.
Dakle, hrana treba biti bogata vlaknima koje ćete dobiti iz cjelovitih žitarica, određenog povrća i voća s niskim udjelom kiseline i šećera. U prehranu ubacite i prehrambene proizvode bogate nemasnim proteinima poput onih iz mesa peradi, piletine i ribe. Proteini su korisni jer sudjeluju u „popravljanju“ oštećene želučane sluznice. Više saznajte u našem članku proteinska dijeta
Na kraju redovno konzumirajte zdrave masne kiseline koje ćete dobiti iz orašastih plodova, sjemenki i ribe poput lososa i tune.
Korišteni izvori: